Dlaczego warto pójść na psychoterapię?

Dlaczego warto pójść na psychoterapię?
Obok leczenia farmakologicznego, psychoterapia stanowi podstawowe i w wielu przypadkach skuteczne rozwiązanie problemów o charakterze nerwicowym, depresyjnym czy emocjonalnym. Jeśli zastanawiasz się, czy warto ją podjąć – oto kilka najważniejszych argumentów.
10 korzyści z psychoterapii:
  1. Psychoterapia pozwala zmierzyć się z mniej lub bardziej uświadomionymi problemami. Może ona pomóc w przezwyciężeniu, traumatycznych wspomnień czy innych, powracających objawów o charakterze nerwowo-emocjonalnym.
  2. Profesjonalny psychoterapeuta potrafi poprowadzić pacjenta w kierunku trwałej zmiany. Spotkania nie służą jedynie wysłuchaniu zwierzeń – celem terapii jest przepracowanie z terapeutą trudnych emocji, także zaistniałych w relacji terapeutycznej – na tym polega leczenie szeroko rozumianych zaburzeń.
  3. Jest bezpiecznym, nieinwazyjnym sposobem leczenia. Wiele schorzeń natury psychicznej wymaga jednoczesnego przyjmowania leków, jednak sama psychoterapia nie wiąże się bezpośrednio z ich zażywaniem .
  4. Psychoterapii towarzyszy atmosfera zrozumienia i empatii. Borykając się z depresją, nerwicą czy choćby brakiem satysfakcji i motywacji, czujemy się osamotnieni, niezrozumiani, odrzuceni, inni. – dzięki bezpiecznej relacji z psychoterapeutą możesz osiągnąć zmianę.
  5. Psychoterapia polega na zrozumieniu samego siebie. Choć brzmi to banalnie, jej celem jest samoakceptacja i zwiększenie komfortu psychicznego. Zapewnia to, czego nie dają samotne rozważania czy rozmowy z przyjaciółmi. Pomaga nie tylko w przypadku podręcznikowej choroby, ale również w przezwyciężeniu presji, kryzysu czy trudnych chwil.
  6. Wzmacnia samoświadomość, poprawia pewność siebie i uczy umiejętności przyswajania własnych przeżyć. Pozwala czerpać z życia więcej i w sposób świadomy oraz odpowiedzialny kierować nim w tę stronę, w którą chcemy, aby się toczyło, przy zachowaniu pełnego szacunku dla siebie i drugiego człowieka.
  7. Dzięki psychoterapii odpowiesz sobie na pytanie, kim jesteś, kim chcesz być, jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie i za pomocą jakich środków możesz zrealizować swoje plany. Terapia sprzyja bowiem samorozwojowi oraz dojrzałości i stabilizacji emocjonalnej, które są tak potrzebne w obecnych czasach.
  8. Psychoterapia sprawia, że czujesz się pewniejszy w kontakcie z otoczeniem. Wiesz, czego chcesz, a jednocześnie znasz swoje wady i słabości. Masz świadomość konsekwencji swoich działań i wypowiadanych słów, dlatego odnajdujesz się w swoim środowisku i zarazem unikasz sytuacji nieprzyjemnych.
  9. Współpracujesz z kimś, kto chce, potrafi i umie Cię wysłuchać, a następnie w dobrej wierze i pełnej dyskrecji pomóc tak, jak tego oczekujesz. Możesz poczuć się bezpiecznie i dzięki temu spróbować  przezwyciężyć swoje lęki przy wsparciu profesjonalisty.
  10. Uczęszczając na psychoterapię, inwestujesz w siebie. Stabilność emocjonalna, pewność siebie, samoświadomość, dojrzałość, odpowiedzialność – to tylko część z cech, które pozwalają przełożyć terapię na konkretne korzyści w realnym życiu. Ważne dla każdego z nas są zdrowie psychiczne, poczucie spokoju i równowaga wewnętrzna.
Tak więc jeśli chcesz poczuć się lepiej lub po prostu zyskać satysfakcję z życia, nie wahaj się i jak najszybciej rozpocznij psychoterapię.

Michał Stefanowicz – psycholog, psychoterapeuta